Астма бронхіальна — це хронічне захворювання, що вражає легені. Воно потребує постійного медичного лікування та контролю, щоб запобігти виникненню нападів, які вважаються небезпечним станом.
Що таке напад астми
Під час нормального дихання м'язи навколо дихальних шляхів розслабляються, дозволяючи повітрю рухатися легко й безшумно. Але коли воно порушується, може виникнути:
- Бронхоспазм. Якщо м'язи навколо дихальних шляхів стискаються, звужуються дихальні шляхи, що гальмує вільне проходження повітря. Розблокувати потік допоможуть бронхолітики короткої дії на основі сальбутамолу https://anc.ua/product/sal-butamol.
- Запалення. Якщо слизова оболонка дихальних шляхів набрякає, то опухлі дихальні шляхи не пропускають стільки повітря в легені, скільки виходять із них.
- Надмірне вироблення слизу, який закупорює дихальні шляхи.
Стискання дихальних шляхів супроводжуються храпом — специфічним звуком, який лунає на видиху.
Які види астми існують
Причини та тяжкості симптомів визначають вид хвороби:
- Періодична — чергується нападами, між якими людина почувається добре.
- Стійка — постійна форма хвороби, коли симптоми спостерігаються більшу частину часу. Вони можуть бути легкими, помірними або важкими.
Загострення астми можуть спричинити:
- алергія на цвіль, пилок, шерсть домашніх тварин, зовнішні чинники;
- фізичні вправи;
- стрес;
- хвороба;
- погода.
Поряд із дорослою астмою, яка розвивається після 18 років, розрізняють дитячу. Вона часто починається у віці до 5 років, може виникнути у немовлят і дітей ясельного віку. За правильного лікування висока ймовірність, що діти її переростають, і вона не перейде в хронічну форму. Крім того, існують такі види астми:
- Професійна — виникає насамперед у людей, які працюють із подразнювальними речовинами.
- Астма-ХОЗЛ перехресний синдром — діагностується за одночасної наявності астми та хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ).
Як особливу форму виокремлюють астму фізичних зусиль, коли бронхоспазм пов'язаний із гіперчутливістю дихальних шляхів на фізнавантаження.
Лікування астми
Після встановлення діагнозу, пацієнту призначається лікування, яке може охоплювати:
- Препарати-бронхолітики — використовуються в разі інтермітувальної та хронічної астми, розслаблюють м'язи навколо дихальних шляхів і полегшують симптоми.
- Протизапальні ліки — зменшують набряк і вироблення слизу в дихальних шляхах. У певних випадках призначаються для щоденного приймання, щоб контролювати або запобігати нападам. Вибрати й купити лікарські засоби можна онлайн на https://anc.ua/.
Ліки проти астми використовуються кількома способами: вдихаються за допомогою дозованого інгалятора, небулайзера або приймаються перорально. Основна мета лікування — контроль захворювання, який насамперед вимагає усунення провокативних чинників: алергенів, стресу і фізичних навантажень.