Роботи-пилососи стрімко набирають популярності, перетворюючись із дивини на буденний предмет побуту. З кожним роком їхня функціональність зростає, а вартість знижується. Багато в чому це стало можливим тому, що технології, які використовуються в пристроях, удосконалюються і стають дешевшими у виробництві. Розповідаємо, що змінилося в системах навігації за останні роки.
Камери та комп'ютерний зір
Багато виробників використовують звичайні камери в поєднанні з алгоритмами комп'ютерного зору і машинного навчання. Сенсор знімає навколишній простір, а потім зображення аналізується за допомогою нейромереж, що розпізнають різні об'єкти, обличчя людей і домашніх тварин. Такий підхід дешевший за лазерне сканування і потенційно більш гнучкий. З появою дедалі потужніших чипів для штучного інтелекту, камери можуть стати основною технологією навігації. Система доступна у виробництві, тому її активно впроваджують майже в кожен бюджетний робот-пилосос Xiaomi та Dreame.
Лазерне сканування
Технологія LiDAR дає змогу роботу складати детальну тривимірну карту приміщення. У роботі встановлений лазер, який вистрілює променями під різними кутами та заміряє відбитий сигнал. На основі цих даних будується цифрова модель кімнати з точним розташуванням стін, дверей, меблів та інших об'єктів. Завдяки LiDAR робот може орієнтуватися навіть у цілковитій темряві та розпізнавати об'єкти за їхньою формою і розмірами. Це дає змогу уникати зіткнень і оптимально планувати маршрут прибирання. Однак у цієї технології є істотний мінус — радіус дії обмежений 5-10 метрами. Проте LiDAR залишається найкращим рішенням для преміальних моделей серії Roborock S і Deebot Ozmo.
Інші технології
Деякі моделі для навігації застосовують ультразвукові датчики, одометрію (підрахунок обертів коліс) і магнітні маркери на підлозі. Однак ці рішення менш ефективні порівняно з LiDAR, камерами. Простою і надійною системою слугують інфрачервоні сенсори. Вони реєструють теплове випромінювання і дають змогу «бачити» об'єкти в межах 1-2 метрів. Їх часто використовують на додаток до інших технологій. Перспективним напрямком вважається SLAM-навігація (поєднана локалізація і побудова карти). Робот одночасно складає карту невідомого приміщення і відстежує своє місце розташування на ній. Це дає змогу орієнтуватися без попередньої підготовки маршруту.
Навігація в роботах пилососах стала ефективнішою
Навігаційні технології роботів-пилососів зробили величезний ривок. Завдяки комбінації різних датчиків вони можуть переміщатися будинком практично так само впевнено, як людина. У майбутньому пристрої стануть ще більш інтелектуальними завдяки поліпшенням у сфері комп'ютерного зору та штучного інтелекту. Однак уже сьогодні роботи-пилососи — реальна допомога по господарству для мільйонів людей.