На Лозівщині потеплішало, природа прокинулася після зимової сплячки, вкрилися молодою травою галявини, розпускаються дерева. Весняну активність проявляють і кліщі, які можуть заразити людину небезпечними інфекціями зокрема, кліщовим енцефалітом, бореліозом (хвороба Лайма), а також хворобою Міямото. Щоб не "підхопити" кліщів на природі та не мати проблем зі здоров’ям на сайтіМіністерства охорони здоров’я України рекомендують дотримуватись визначених правил.
З приходом весняного тепла багато людей намагаються виїхати за межі міст, аби відпочити родиною чи у колі друзів на природі. Однак там на людей чекає не тільки ласкава весняна природа, а й кліщі. Вони здатні не тільки зіпсувати настрій своїми болючими укусами і заразити інфекціями, що можуть призвести до інвалідності та летального випадку.
Перш ніж піти відпочивати на природу і уберегтися від кліщів, придбайте захисні засоби — спреї, мазі і дотримуйтеся наступних рекомендацій МОЗ:
- якщо ви зібралися на прогулянку, насамперед подбайте про відповідне вбрання: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, дуже бажано вдягнути штани і заправити їх у шкарпетки.
- для захисту використовуйте репелент — спеціальний засіб, що відлякує кліщів. Він може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно.
- на прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
- Увага: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до 3 і більше годин, ба навіть кілька днів.
- оглядайте себе та своїх близьких щодвігодини прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки нападником може бути і так звана німфа — молодий дуже маленький кліщ.
- одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин і себе: найкраще зробити це у білій ванні з гарним освітленням.
- одяг, який ви зняли, слід ретельно почистити і випрати. Те саме зробіть із речами, якими ви користувалися на прогулянці. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
Не усі кліщі переносять збудників захворювання. Водночас, існують такі небезпечні захворювання як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо.
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на ваше тіло із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час укусу кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей раніше реєструвалися майже щорічно в АР Крим та Волинській області. За останні 5 років випадки захворювання реєструється спорадично.
Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон'юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні. Випадки захворювання на марсельську гарячку в Україні реєструють в основному на території АР Крим.
Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тис людей.