Кошмари можуть бути ранньою ознакою деменції - дослідження

Сновидіння можуть надати важливу інформацію про здоров'я мозку. Науковці з'ясували, що часті нічні кошмари та погані сни у людей середнього та старшого віку можуть вказаувати на підвищений ризик розвитку деменції.

Дослідники проаналізували дані досліджень у США, що включали понад 600 осіб віком від 35 до 64 років та 2600 осіб віком від 79 років. Жоден з учасників не мав деменції на початку дослідження - за ними спостерігали протягом дев'яти років для середнього віку та п’яти років для старших учасників. На старті вони заповнили анкети, включаючи питання про частоту поганих снів та кошмарів.

Результати показали, що серед учасників середнього віку ті, хто мав кошмари щотижня, мали в чотири рази більшу ймовірність погіршення когнітивних функцій (що є передвісником деменції) в наступні десять років. Серед старших учасників ризик розвитку деменції подвоювався. Зв’язок виявився сильнішим у чоловіків: ті, кому снилися кошмари щотижня, мали в п'ять разів вищу ймовірність розвитку деменції порівняно з тими, хто не мав таких снів. У жінок цей ризик зростав лише на 41%.

З виснивків виходить, що часті нічні кошмари можуть бути раннім сигналом розвитку деменції, випереджаючи інші симптоми на кілька років або навіть десятиліть, особливо у чоловіків. Існує ймовірність, що регулярні кошмари не лише є ознакою, а й можуть сприяти розвитку деменції.

Хоча поточне дослідження не дозволяє точно встановити, яка з цих гіпотез правильна, основний висновок залишається незмінним: регулярні нічні кошмари у середньому та старшому віці можуть бути пов’язані з підвищеним ризиком розвитку деменції.

Науковці заспокоюють -  повторювані кошмари піддаються лікуванню. Медичне втручання для боротьби з кошмарами знижує накопичення аномальних білків, пов'язаних з хворобою Альцгеймера. Деякі звіти також свідчать про покращення пам’яті та мислення після лікування кошмарів.

Таким чином, лікування нічних кошмарів може бути перспективним методом для уповільнення когнітивного спаду та запобігання розвитку деменції.Інформує weukraine.tv