Про це розповів Лозівський міський голова Сергій Зеленський.
10 квітня міський голова Лозової Сергій Зеленський та начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов з однієї сторони та американським меценатом Говардом Баффетом з іншої, підписали меморандум про співпрацю. У рамках домовленостей у Лозовій побудують сучасну фабрику-кухню, де будуть готувати корисні страви для дітей з навчальних закладів.
— Ми займалися питанням якісного харчування понад два роки, ще до війни. Перебрали всі проєкти, що нам пропонували – європейські, безпосередньо країн Балтії, що займаються харчуванням у Києві. Нам випав американський проєкт, – розповідає Сергій Зеленський.
Очікується, що фабрика-кухня в Лозовій забезпечить харчуванням 89 шкіл і дошкільних закладів у Близнюківській, Біляївській, Олексіївській, Первомайській та відповідно Лозівській громадах. Тобто охоплюватиме навчальні заклади усього Лозівського району.
Фабрика-кухня буде розташовуватися в районі Авилівка у місті Лозова, неподалік від ліцею № 8, який було зруйновано внаслідок влучання ворожої ракети.
— Переконаний, поява такого масштабного важливого об'єкта, вкотре приверне увагу інвесторів до зруйнованого ліцею №8. І майже 600 школярів та 100 дошкільнят, які втратили навчальний заклад, знову сядуть за новенькі парти, – каже міський голова Лозової.
Ще 28 березня на сесії Лозівської міської ради було ухвалено рішення про відведення земельної ділянки площею 1,5 гектара. Наразі ж розпочато бюджетування та проєктування об’єкта.
— На кінець місяця будемо затверджувати проєктно-технічну документацію. Паралельно з цим працюємо над технічними умовами по підведенню води, електроенергії, а також робимо під’їзні шляхи. Необхідно прокласти понад два кілометри доріг, – ділиться планами Сергій Зеленський.
Кухня-фабрика у Лозовій це другий проєкт в Україні. Перший вже почали будувати у місті Буча Київської області.
Будівництво подібних закладів розробляється в рамках реформи шкільного харчування, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською та розпочатої у 2022 році.
— Проєкт фабрики-кухні не лише про їжу – він про спільні дії. Про підтримку, яка не має кордонів і територіальних обмежень. Про допомогу та взаємодію в широкому сенсі, бо кухні – це й робочі місця, і необхідне територіям економічне пожвавлення, – зазначила Олена Зеленська.
На такій фабриці-кухні можна приготувати 10 тисяч порцій для школярів та дошкільників. Таким чином відбувається економія витрат на воду та електроенергію, налагоджується систематизоване постачання дітям безпечної та якісної їжі.
— Це важливий крок не настільки для громади, а скільки для дітей. Правильне харчування – це здоровий спосіб життя, наше майбутнє, за яке також треба думати. Війна війною, але потрібно не забувати, що за нашою спиною є ще майбутні покоління, – каже Сергій Зеленський.