Від коней з діжками до автоцистерн: чим цікавий музей лозівських рятувальників

У будівлі Лозівського районного відділу Державної служби з надзвичайних ситуацій більше ніж 30 років працює пожежно-технічна виставка-музей. Завдяки експозиції можна дізнатись про перші команди вогнеборців Лозівщини та подивитися на спорядження 100-річної давнини. Також на виставці є відомості про історію надзвичайних ситуацій, що траплялись у Лозовій і районі. Виставку регулярно відвідують школярі та дорослі, щоб дізнатися про правила пожежної безпеки та подивитися на експонати, що були причинами виникнення пожеж на Лозівщині.

Пожежно-технічну виставку-музей у Лозовій заснували у 1990 році. Експонати розташували у 6 залах. Також є окремий зал, де показують фільми та проводять лекції з агітаційно-профілактичної роботи.

«Історія пожежної охорони»

У залі №1 відвідувачам розповідають про історію створення пожежної служби у Лозовій. Першу добровільну пожежну команду у Лозовій організували 13 травня 1922 року, повідомили у Лозівському райвідділі ГУ ДСНС. Перша команда вогнеборців складалася з 20 людей та 3 кінних ходи з 1 бочкою (кінні візки). Телефонного зв’язку не було.

Штатну професійну пожежну команду у Лозовій створили 17 серпня 1925 року. Команда складалася з 12 людей на озброєнні яких були 6 кінних ходів з 1 бочкою та 1 ручна помпа. З’явився і телефонний зв’язок. Команда брала участь у гасінні пожеж: Михайлівського клубу, лісового складу у Лозовій, який підпалили "кулаки", приватних домоволодінь у Смирнівці, міського млина.

У залі показу є макет «Кінно-бочковий хід», старовинний пожежний дзвін, макет «Запальна бомба», старий мідний лафетний ствол, металева пожежна каска.

9 березня 1932 року команду оснастили пожежним автомобілем на шасі «АМО». Штат працівників збільшили до 20 людей.

23 серпня 1934 року команду передали у підпорядкування Комісаріату внутрішніх справ.

У 1936 році команді надали другий автомобіль — «ГАЗ-АА».

У 1941 році через окупацію Лозової фашистськими загарбниками, лозівських рятувальників  евакуювали у напрямку м. Ізюм. Та більшість команди призвали на фронт, а пожежно-технічне озброєння передали військовим пожежним частинам.

У листопаді 1943 року, коли Лозову звільнили від фашистів, у місті знову організували пожежну команду у складі 35 співробітників. Із розбитих автомобілів особовий склад зібрав автоцистерну на шасі ГАЗ-АА, яка була на озброєнні до 1946 року. Команда успішно гасила пожежі на станції «Лозова», районній нафтобазі, евакошпиталі.

У 1946 році облуправління пожежної охорони надало автоцистерну ПМГ-1. У 1956 році на озброєння надали другий автомобіль ПМЗ-7. Суттєве поліпшення пожежно-технічного оснащення відбулось 1961 році. Тоді лозівська пожежна частина отримала 2 автоцистерни ПМЗ-27 на шасі ЗИЛ-157, які відрізнялися кращою прохідністю, великим запасом води. У 1963 побудували пожежне депо по вул. Профінтерну 5 (нині вул. Козацька). У 1965 році лозівську пожежну команду нагородили «Перехідним червоним прапором» Управління пожежної охорони Харківської області.

У березні 1965 році команду перейменували у 9 професійну пожежну частину з охорони м. Лозова і підняли заробітну плату на 40%.

У 1967 році лозівським пожежникам надали нову автоцистерну ПМЗ-63 на шасі ЗИЛ-130.

 «Вибухонебезпечні предмети»

У залі №2 виставлені снаряди, що вибухнули. У експозиції розмістили залишки артснарядів Другої Світової війни та розірвані боєприпаси Арсеналу-61, що вибухнули у серпні 2008 року. Експозицію створили у вигляді наочного посібника «Здетоновані предмети». На стінах розмістили стенди із зображеннями вибухів та знешкодженням небезпечних предметів.

«Пожежна сигналізація та автоматика»

Зала №3 присвячена системам та приладам пожежогасіння. У експозиції представлена спринклерна установка, яка через розпилювачі, гасить вогонь водою або піною. У залі також є макет дренчерної установки, що призначена для одночасного гасіння пожежі по всій захищуваній зоні. Установка здатна створити водяну завісу.

Також у залі можна побачити вогнегасники (ОВП-100, ОПУ-2, ОХВП-10), макети «Пожежні сповіщувачі», макет «Захист повітропроводу», скульптуру «Пожежний», манекени у бойовому одязі «Шторм» та костюмі «Тепловідбивний».

Біля манекенів у захисних костюмах і ляльковий пожежник - герой вистави «Шалуни». Ляльку у 1956 році харківський театр ляльок подарував Харківському облуправлінню пожежної охорони на день 150-річчя.

«Пожежна техніка та устаткування»

У залі №4 виставлені техніка та устаткування, що використовують рятувальники під час гасіння пожеж це протигаз з кисневим ранцем (КИП-8), ручна помпа з кінно-бочкового ходу, бензоріз, відбивний молоток, крюк, багор, щипці, помпа (НШ-600), всмоктувальна сітка СВ-100, підшоломник, піногенератор (ГС-2000), колонка пожежна, лафетний ствол, кобура, пояс пожежний, сокира пожежна, всмоктувальний рукав (Д-75), рукава пожежні (Д-60 і Д-51), драбина «штурмовка», драбина «палка», ліхтарі, стволи (РСА та КРБ). У вітринах розташовані розпилювач турбінного типу, діелектричні (гумові) ножиці, печатки та боти, радіостанція «Пальма №07410».

«Пожежна безпека у сільській місцевості»

У залі №5 розташований макет «Корівник», макет «Карта Лозівського ринку», де вказані пожежні частини, що діяли у місті районі за радянських часів.

«Речові докази»

У залі №6 виставлені речі з пожеж, що були причинами загорянь це, електричні обігрівачі, телевізори, праски та газові балони, що зірвалися.  

Ікона та картини

На виставці є ікона матері Божої «Неопалима Купина», вона шанується як заступниця при пожежах. Саме у день свята цієї ікони, 17 вересня, в Україні відзначають День рятувальника.

Також у музеї є художні полотна на тему пожеж і роботу рятувальників. Це картини «Рятування людей на пожежі», «Пожежа на фермі» і картина «Випадок на жатці».

Зараз на Лозівщині людей від вогню рятують співробітники Лозівського районного відділу Державної служби з надзвичайних ситуацій. Редакція сайту 05745.com.ua дякує начальнику районного відділу, полковнику ДСНС Віктору Мусієнку за екскурсію виставкою-музеєм та допомогу у створенні цього матеріалу.

Приєднуйся до обговорення у Телеграм 

Читайте також: Лозівські рятувальники показали новий спецавтомобіль

Захищатиме під час пожежі: лозівські рятувальники отримали нові комплекти одягу