Більше пів століття у Лозовій здійснюють пасажирські перевезення. Люди звикли, що містом курсують таксі і автобуси за допомогою яких можна пересуватись швидко і з комфортом. Однак колись цього в Лозовій не було, розповів лозівчанин Григорій Бутенко. Він з 1975 року працював водієм міського автопарку, що обслуговував лозівські підприємства, магазини та першим став возити пасажирів автобусами і таксі. Григорій Васильович показав фотографії АТП № 20341 та поділився спогадами про роботу.
- Перший автопарк у Лозовій
Лозівчанин Григорій Бутенко пригадує своє дитинство, коли автотранспорту у Лозовій майже не було. Замість автомобілів були брички на конях.
Перший автопарк у Лозовій з’явився у липні 1947 року. В автопарку водії працювали на перших автомобілях — «полуторках», такою була народна назва вантажівки марки ГАЗ-АА. Автівка була з дерев’яною кабіною дерев’яним кузовом.
"Полуторки" отримали з армії. Багато автівок пройшли бойовий шлях до Берліну, зазначають у архівних записах АТП № 20341. Вантажівки обслуговували лозівську міжрайбазу, де розвозили різні товари до магазинів і брали участь у зборі врожаїв. Згодом, лозівський автопарк оновлювався, водії працювали на вантажівках ГАЗ, ЗІЛ, Камаз.
Лозівське АТП № 20341 (автотранспортне підприємство) мало не тільки парк вантажних автомобілів, а й пасажирський парк — автобуси.
- Перший лозівський автобус
Пасажирські перевезення автобусами у Лозовій почалось у 50 роках. Тоді лозівчан возили радянськими автобусами ЗіС. На світлині Григорія Бутенка — перший у Лозовій комфортабельний пасажирський автобус ЗіС — 155. Першим його водієм був Іван Микитович Хижко. На другому знімку автобус ЗІЛ проїжджає на фоні кінотеатру «Восток», який ще будують.
Григорій Бутенко пригадує, як 7-річним хлопчиком їздив таким автобусом у село. Подорожі запам’ятались задухою, пилюкою, адже автобуси возили людей з Лозової ґрунтовими дорогами. Асфальтованих доріг тоді не було.
У Лозовій пасажирські автобуси ходили за кільцевим маршрутом, він з тих часів майже не змінився. Тільки автобуси не доїжджали до хлібзаводу і міськгазу, а прямували повз Ліцей № 11, автозаправку і через «трубу» на Авилівку.
В автобусному парку оновлювався модельний ряд. Містом курсували автобуси ГАЗ, ПАЗ, ЛіАЗ, Ікарус. У 90 з'явились автобуси MAN, їх записували і переганяли в Україну з Німеччини.
У 70 роках у Лозовій з’являється таксі. Таксопарк був розташований в тому ж АТП № 20341, так як підприємство було змішаного типу, говорить Григорій Бутенко.
Щоб потрапити на роботу до автобази, треба було пройти спеціальну підготовку для водіїв, напрацювати стаж не менше 3 років, говорить Григорій Бутенко. Водій, який отримував 2 клас, мав право керувати пасажирським автобусом чи працювати у таксі.
Зараз автопідприємство продовжує працювати, як приватне. Воно було першим у Лозовій, з якого почалось автотранспортне життя міста.
Редакція сайту 05745.com.ua дякує Григорію Бутенку за фото і спогади
Читайте також: Міська рада на місці церкви: яким був перший храм Лозової
Храм на гроші поміщиці і царя: як у Лозовій з’явилась друга церква