Храм на гроші поміщиці і царя: як у Лозовій з’явилась друга церква

У Лозовій другий храм освятили через 10 років після появи церкви Апостола Матфія. Церковну споруду на нинішній Авилівській стороні, будували за гроші меценатів. Найбільше коштів дали російський самодержець та його мати. Історія цього храму не багата на факти, але у Лозівському краєзнавчому музеї розповіли, якою була Чотирисвятительська церква.

Другу церкву Лозової збудували на розі сучасних вул. Гвардійської та Миру.

Храм назвали на честь чотирьох святителів Московських — Петра, Олексія, Іони, Філіпа. Ці святі були видатними митрополитами Московськими 13-15 століть.

Освячення церкви здійснював єпископ Катеринославський і Таганрозький Симеон, 20 травня 1897 року.

Відомості про Чотирисвятительський храм викладені на чавунній табличці, яка зберігається у фонді Лозівського краєзнавчого музею, розповів його директор В'ячеслав Харченко.

Інформація на табличці вказує не тільки дату освячення, а й благодійників, які дали гроші на будівництво храму.

«Во имя Отца и Сына и Святаго Духа священие --- Церковь в честь и память Московских Митрополитов Петра, Алексея, Ионы и Фелипа в благополучное царствование БЛАГОЧЕСТИВЕЙШАГО САМОДЕРЖАВНИШАГО ВЕЛИКАГО ГОСУДАРЯ ИМПЕРАТОРА НИКОЛАЯ ІІ го АЛЕКСАНДРОВИЧА в управление Епархией Преосвященнейшаго Симеона Архиепископа Екатеринославскаго и Таганрогского на пожертвования Их Императорскими Величествами Государем ИМПЕРАТОРОМ НИКОЛАЕМ ІІ АЛЕКСАНДРОВИЧЕМ и ГОСУДАРЫНЕЙ МАРИЕЙ ФЕДОРОВНОЙ по 1000 рублей и иждевением и на средства Софии Васильевны Авиловой при инженере Петровецком, благочинном отце Петре Лошакове и при священнике местечка Лосовой от Рождества Христова 1897 г. мая 20 дня»

(У тексті збережена пунктуація автора)

Оцінити пожертву царів у сучасних гривнях важко, наголосив В'ячеслав Харченко. Відомо, що у 1897 році в обігу були золоті та срібні монети.

Храм будували за кошти місцевої поміщиці — Софії Авилової, яку суму витратила вдова сотника, та інші невідомо. Пані милувалася новим храмом всього 3 місяці, адже 18 серпня 1897 року вона померла. Про це повідомляють на сайті Откуда родом. На цьому сайті також міститься інформація, що Софію Авилову поховали у тому ж храмі, поруч з могилами князів Ширинських-Шихматових. Землю на якій побудували храм, Авилова заповіла храмові. У музеї не беруться стверджувати цю інформацію, так як на місці храму наукових досліджень не проводили.

На жаль, Чотирисвятительська церква не збереглась, споруду розібрали у 1938 році. Зараз на цьому місці будівлі станції «Лозова» та кафе.

Читайте також: Міська рада на місці церкви: яким був перший храм Лозової

Злиття часів: старі і нові знімки Лозовій